“Kitap Okuma Günleri” Düşün Taşın Derneği’nin “ Okumayan Kalmasın Projesi” kapsamında sahada aktif olarak yürütücülüğünü gerçekleştirdiği bir farkındalık projesidir.

Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığını ve sevgisini arttırmak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce bir Kulüpken “Okumayan Kalmasın” projesine başladık. Bu projeye başladığımızda henüz dernek statüsünü kazanmamıştık. 2010 Ocak ayında Düşün Taşın Kulübünü Dernek statüsüne yükselterek, Kulüp olarak başladığımız Okumayan

Kalmasın projemize ve bu projenin sahadaki en önemli etkinliği olan“Kitap Okuma Günleri” etkinliklerine tüm hızı ile devam ediyoruz.

3 yıldır aralıksız devam eden Kitap Okuma Günleri projemiz ile 62 farklı etkinliğe imza atarak binlerce kişinin Düşün Taşın Derneği’nden ve Okumayan Kalmasın Projesinden haberdar olmasını ve katılımını sağladık.

Kitap Okuma Günleri’nin Nasıl Gerçekleşir

“Kitap Okuma Günleri” 15 günlük periyotlarla ve Pazar günleri saat 12:00’da daha önceden ayarlanmış ve duyurusu yapılmış bir mekanda bir araya gelen kitap severlerin gelmesi ile başlıyor.

12:00 da mekanda kitapları ile hazır bulunan katılımcılar bir moderatörün kısaca etkinlik ve Düşün Taşın Derneği bilgilendirmesi ve 1 saat boyunca hep birlikte kitap okuyacağız açıklaması ile başlar. 1 saat boyunca moderatör de dahil bütün katılımcılar ile birlikte sessizce kitaplar okunur.

1 saattelik okumanın ardından moderatörün yönlendirmesi ile herkes okuduğu kitabı katılımcılar ile paylaşır. Bu şekilde yapılan paylaşım ile katılımcılar hem okudukları kitabı paylaşma imkanı buluyorlar hem de farklı kitaplardan farklı bilgiler öğrenmiş oluyorlar.

Katılımcılar bu şekilde yapılan kolektif bir okuma etkinliği ile hem okuma hem de paylaşma alışkanlığını geliştiriyor, haftalık periyotlarla 1 kitap bitirme serüvenine katılma imkanı buluyorlar.

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh